קדרות למתחילים - טיפים

אם גם אתה נחשפת לחדוות היצירה בקדרות וכמוני אצורה בך ההתלהבות וההערכה לאומנות עבודת יד באבניים, אני מבקש לשתף אותך במספר טיפים נבחרים שעשויים לסייע בידך.

  • כמה זמן צריך ללמוד – למרות שהטכניקה לא פשוטה ודורשת מיומנות וקואורדינציה אז אל ייאוש, הבשורה הטובה היא שזאת מיומנות נרכשת . ניתן בעקשנות והתמדה להגיע בזמן סביר לשליטה בסיסית ולהצליח "להרים כלי " ...


  • קניית אבניים - גם אם אתה בשלבים הראשונים, חשוב לקנות אבניים, אפילו משומשות. הדבר יקפיץ את המיומנות בעבודה על אבניים עד לאין שיעור. אבניים משומשות עולות בסביבות אלפיים ₪ וקל למכור אותם במקרה ולא יהיה לכם שימוש בהן בעתיד.


  • בחירת מורה – את המורה חשוב לבחור בקפידה. אני מציע להגיע לסטודיו של האמן קודם שמתחילים ללמוד, בכדי להתרשם מהמקום, ומיצירותיו. זכור! המורה הוא מודל לחיקוי, לכן חשוב לאהוב ולהתחבר לעבודות שהוא עושה.


  • היה שוליה - חפש מקום שבו אתה יכול לעבוד (אפילו ללא תשלום) כשוליה של אחד הקדרים. גם אם תבצע פעולות פשוטות, כמו ניגב הכלים בספוג, עשה זאת. עם הזמן תגלה שאתה לומד הרבה מעצם ההתבוננות בעבודתו.


  • על סטימנטליות – בתחילת הדרך ישנה נטייה לשמור כל קשקוש קטן שיוצא לנו ואנו מוצאים עצמנו נקשרים לכל פיסת חימר. הצעתי היא, להתגבר על נטייה זו. היה בררן. התייחס לעבודה בחמר כדרך לתרגול ולרכישת מיומנות. חבל לבזבז זמן יקר. שמור רק שמור רק את הטובים ביותר. הכלים מייצגים אותך כאמן


  • מכירת כלים – גם כאשר אתה בשלבים הראשונים של עבודתך וגם אם זה רק תחביב עבורך, חשוב מאוד למכור כלים, גם במחירים נמוכים במיוחד, הדבר יקנה לך אחריות ומחויבות גבוהה יותר ליצירותיך ועבודתך.


  • פידבקים –בקש ביקורת והערכה לעבודתך, מאנשי מקצוע ובעיקר מאנשים שלא עוסקים בתחום. זכור, אלה הלקוחות הפוטנציאלים שלך ,לכן חשוב להבין מה אוהבים ולהתאים את עצמך בהתאם . ככל שתלמד את הקהל שלך תוכל תוך כדי כך לשלב בין האומנות הפנימית לצרכי השוק .


  • תכנון מוקדם - כאשר אתה עובד על אבניים חשוב לתכנן את הכלי שאתה רוצה לייצר. אל תרפה עד אשר תצליח. אל תגיד "אני זורם עם הכלי", "אני אלך עם החומר לאן שהוא לוקח אותי". אלה אמירות שיש בהם נימה של וויתור. שאף לרעיונות טובים והגשם אותם.


  • זיגוגים – התייחס לזיגוג בכובד ראש . זגג כלי רק אם אתה מכיר את הגלזורה, והתנהגותה בתנור. אפילו אם הגלזורה מסחרית הנושאת הוראות מפורטות, אל תשתמש בה בטרם ערכת טסט מוקדם, לפחות בשני מקומות בתנור . הכרתי קדרים מעולים שהרסו כלים יפיפיים בזיגוג לא אחראי .


  • ביקורת עצמית –זכור, אחד הקשיים של אמן זו הביקורת העצמית, לכן יש להתייחס לקשיים כחלק מהאימון הכללי ולא לצפות לתוצאות כבר בהתחלה. היופי בכל החוויה הזו היא שאתה אף פעם לא מפסיק ללמוד . הרבה פעמים אנשים נוטים לוותר לאחר כמה ניסיונות כושלים וממהרים להכריז על עצמם כ"לוזרים". לעיתים דרושים לא מעט ניסיונות עד אשר מגיעים לתוצאה רצויה. דוגמא יפה לכך הוא הסיפור על תומס אדיסון . לאחר שביצע, ממציא נורת החשמל את הניסויי ה- 9,000 שלו שאל אותו אחד מעוזריו "מדוע אתה ממשיך אחרי 9000 כישלונות?" ואדיסון ענה לו "אני לא נכשלתי 9000 פעם אלא למדתי על 9000 דברים שאינם עובדים וצריך לעשות אותם אחרת".

בהצלחה !!!
מטעמי נוחות המאמר כתוב בלשון זכר, אך הכוונה הינה לשני המינים
מיכה פלג

קיבוץ קלי"ה צפון ים המלח מיכה: 054-4876329 עטליה: 054-4876326